img_2950

Mostar je městem, které leží ve státě Bosna a Hercegovina. Z Chorvatska z Makarské riviéry dojedete po zhruba dvou hodinách podél řeky Neretvy do Mostaru, které Vás okouzlí svojí orientální atmosférou. Město bylo založeno osmanskými Turky v 15. století a je pojmenováno podle ,,mostarů,, což byli strážci ve věžích proslulého mostu, vybudovaného v 16. století. Nemusíte jezdit míle daleko, abyste viděli kouzlo orientu. Na jedné straně Vás uchvátí minarety a mešity a na druhé kostely. Náboženství se zde dělí na muslimské a křesťanské. A to přesně napůl. Proto zde vypukla v roce 1993 válka, které měla na svědomí tisíce mrtvých. Mostar je místem, kde se střetávají různé kultury a tradice. Doporučíme Vám 5 věcí, které stojí za to v tomhle městě vidět.

Starý most

Po vypuknutí Balkánské války se tato památka v roce 1993 po třech dnech sestřelování bosenskými Chorvaty propadla do hlubin řeky Neretvy. Starý most byl vybudován v roce 1566 a stával zde 427 let až do 9. 11. 1993. Jednalo se o jedinečnou tureckou architekturu stavby mostů spojeného jediným obloukem. Když Turci obsadili město, nacházel se zde most dřevěný. Chvíli ho používali, ale pak zjistili, že dosluhuje a že není již více bezpečné přecházet z jedné strany na druhou. Turkové tak vyslali zprávu do Cařihradu s prosbou o vystavění nového mostu. Po kladné odpovědi byl postaven nový kamenný most podle nákresu stavitele Hajrudina, žáka uznávaného tureckého stavitele Sinana, který žil v 16. století. Rozpětí mostu bylo 28,7 metrů, byl široký 5 metrů a výška dosahovala v letních měsících, kdy řeka klesla na 21 metrů. Na pilíři na levém břehu řeky Neretvy byl vytesán nápis v arabštině KUDRET KEMERI což v překladu znamená síla oblouku. Turci tak tehdy netušili, že most nezničí žádný přírodní živel, ale válka. Most byl po válce rekonstruován, dokonce se lovily původní kvádry z řeky Neretvy, ty které nebyly rozstříleny na prach se použily na znovuvýstavbu mostu. Most byl obnoven podle původních tureckých plánů a byl 23. 7. 2004 slavnostně otevřen. Starý most je zapsán na listině UNESCO a při slavnostním otevření nechyběl ani britský následovník trůnu princ Charles. Pokud byste rádi viděli, jak byl most zničen, můžete! Hned za mostem vpravo se před muzeem nachází exhibice fotografií z války a je zde video, které zobrazuje cca. 10 minutový záznam o zničení mostu. Nějaký odvážný kameraman proběhl mostem zrovna ve chvíli, kdy ho sestřelovali. V letní sezóně si nenechejte ujít tradiční skoky z mostu na památku tureckých hochů, kteří tak skládali kdysi zkoušku dospělosti. Skáčou zde pouze profesionálové, pro laiky by to bylo velice nebezpečné. Ono se to nezdá, ale je to doopravdy výška a navíc je zde jedno jediné místo, které je potřeba trefit pro bezpečný seskok z mostu. Pokud budete mít štěstí, uvidíte proslulý vlaštovčí skok, který se skáče při různých slavnostních příležitostech.

img_1063

Kujundžiluk

Stará ulička na levém břehu Neretvy za Starým mostem je pojmenována podle ,,kujundžijů,, což byli řemeslníci, kteří zde prodávali svoje tradiční ruční výrobky. Význam této uličky se dodnes nezměnil. Koupíte zde především věci z orientu a tradiční výrobky. Tato ulička byla pro obchodníky kdysi velice důležitá. Mostarem vedly ve středověku cesty karavan, které převážely do vnitrozemí z pobřeží náklady soli, ryb, olivového oleje, fíků a na oplátku z vnitrozemí zpět obilí, med, vosk, víno a maso. Pro obchodníky a jejich koně byly tak zbudovány hostince a noclehárny na známé uličce. Dnes mají budovy z osmanských dob historickou hodnotu.

p1060749

Koski Mehmed-pašova mešita

Za jednu z nejkrásnějších mešit Mostaru je považována Koski Mehmed-pašova mešita. Nachází se kousek od Starého mostu, nějakých cca. 100 metrů. Mešita má čtvercový půdorys a je zastřešená kopulí. Mešita byla vystavěna v 17. století. Určitě Vás okouzlí orientální interiér mešity a krásu Mostaru, řeky Neretvy a Starého mostu můžete obdivovat z minaretu. Pro turisty je za poplatek cca. 4 eur tato mešita a minaret přístupná.

Turecký dům Biščevičů

Turecký dům leží kousek od uličky Kujundžiluk. Jedná se o jeden z nejpůsobivějších zachovalých tureckých domů z dob nadvlády osmanských Turků. Byl postaven v 18. století a říká se, že patří mezi nejkrásnější ve městě. Uvnitř můžete obdivovat orientální styl, starou kuchyň a sbírku předmětů určených ke každodennímu použití. Venku pozor, ať nezašlápnete želvy, které se zde volně pohybují.

Blagaj

Na okraji Mostaru se nachází skála, ze které vytéká řeka Buna, jež se vlévá před Mostarem do Neretvy. Pod touto skálou naleznete dochovaný starý dervišský klášter, cennou památku z dob přelomu 15. a 16. století. Tento klášter je postaven v tzv. tureckém baroku a pro veřejnost slouží jako muzeum. Při vstupu je potřeba zahalit se a sundat si boty. Fotit se zde může.

p1060798

Praktické informace

V Bosně a Hercegovině se platí konvertibilní markou, ale v Mostaru na známé uličce můžete platit chorvatskými kunami či eury. Přepočet je jednoduchý. Jedná marka se rovná čtyřem kunám což je necelých osm eur. Na uličce se nachází bankomaty (vydá Vám to pouze jejich marky) a směnárny. Mě osobně v Mostaru okouzlily orientální lampičky, doma jich mám pět. Co si domů odvezete vy? Doporučujeme vzít si také velký šátek pro případ, že byste navštívili jednu z mešit. Taktéž budete překvapeni, jak je zde ještě znát válka. Uvidíte stopy po kulkách a spoustu zničených budov. Co můžete ještě po cestě do Mostaru navštívit? 3 místa, která stojí za to. Počitejl, zbytky středověkého města, které se nachází na vápencové vyvýšenině. Původně bylo město vybudováno jako ochranný systém proti Turkům, ti však roku 1471 město dobyli. Medjugorje, poutní místo, kde se zjevila Panna Marie. Na závěr doporučujeme vodopády Kravica. Leží na řece Trebižat a jsou největšími a nejkrásnějšími vodopády v Bosně a Hercegovině. Jsou vysoké 26 metrů a mají tvar podkovy. Vodopády mají krápníkový podklad a v letních, parních měsících Vám poskytnou příjemné osvěžení. Vstup na vodopády je 4 kuny na osobu.

sam_3022