Cestování mi přináší různé zkušenosti, obohacení a spousty zážitků. Cestování, to je spousta příběhů.

20201023_191331Mám ráda střídání stráží v Anglii i ve Švédsku, ale to řecké mělo své specifické kouzlo. Možná to bylo tím, že v době, kdy se necestuje, jsou všude prázdné ulice. Anebo to bylo typickými pohyby a ťukáním boty o zem. Nebo to jen byla ta atmosféra země, která mi vnesla po dlouhé době cestovatelskou kapku dobrodružství.

20201018_191842Je to neskutečný pocit zase letět! Pro někoho jako já, osoba, která tráví v letadle převážnou část svého života znamenalo po dlouhé době let do Řecka neskutečný pocit svobody! Sice jsou zavřené hranice, člověk musí projít testy, papírováním…..někteří říkají, že budou cestovat, až bude zase svět otevřen. Jenže já říkám: když se nám naskytne příležitost, chopte se ji!

20200716_142818Procestovat jižní Francii, navštívit Provence, to byl můj sen.  Krásná levandulová pole, nádherná městečka a letní počasí- to znamenalo pohodu a klid na duši. Terapie levandulí 🙂 Doporučuji návštěvu ke konci června, začátku července.  My jsme jeli autem z Prahy, přes noc a ráno jsme již odpočívali a sbírali síly na další dny v přímořském letovisku Nice.

20200229_134426Mám ráda Bangkok pro jeho krásné chrámy (wat). Každý chrám vypráví jinou historii a ukrývá sošky Buddhů. Socha známého ležícího Buddhy se nachází v chrámu Wat Pho, hned vedle Velkého paláce. Při vstupu do částí s Buddhou je potřeba sundat boty. Doporučuji si na komplex vynahradit alespoň hodinu času. A pokud budete mít chuť, můžete si zde dopřát i tradiční thajskou masáž.

20191115_112412Psala jsem již v Articulových radách o možnosti vyzkoušet arabskou kávu posypanou zlatem. A co teprve taková výborná, smetanová zmrzlina pokrytá zlatem? Dubaj je prostě zážitková země. Zmrzlina byla výborná. Společně s kávou si ji můžete dát v Rolling Cones.

20200108_055125Protože jsme měli sv. Valentýna, musím se podělit o tuto nádhernou fotografii. Je to přesně ten okamžik Paříže, který tolik miluji. Mohu se dívat na Eiffelovku nespočetkrát a stejně jí budu vždy okouzlená. Je to jediná fotografie, která není na mém blogu z mého mobilu, ale byla přeposlána od mé skvělé francouzské kolegyně. Já se o ní musím s vámi podělit 🙂

20191210_112832Jestli něco zbožňuji na Vánocích, tak to jsou adventní trhy. Máme krásné v naší zemi, u sousedů, ale také i ve vzdálenějších zemích. Letos jsem trávila advent v Londýně, dokážu strávit hodiny procházením, pozorováním a nakonec si vždy něco koupím. Ať už svíčku či něco dobrého na zub. Bez adventů bych si vánoční atmosféru nedokázala vůbec představit.

20191101_181103-01Kdekoliv se ve světě nacházím, vždy se těším na moji další cestu do Londýna. Toto hlavní město Velké Británie mě okouzlilo již v době, kdy jsem zde pracovala a nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem už Londýn navštívila. Pořád mě něčím překvapuje, objevuji skrytá místa, perličky z historie a tajemná zákoutí. Dokázala jsem se jen dívat na London Eye více jak hodinu, pozorovat lidi, kteří šli kolem mě…až jsem tento okamžik nakonec zvěčnila fotografií. Londýn není jen o jedné návštěvě, je to láska na celý život 🙂 aspoň pro mě….

20190917_175310Jedeme takhle s klienty na naší cestě Západem USA po ikonické Route 66 a zastavíme u jedné historické pumpy. Líbí se mi atmosféra starých míst a přeci jen Route 66 je legendou všech legend. Když už jsme měli v obchůdku vybráno a chtěli jsme zaplatit, zjistili jsme, že prodavač tam není a místo toho nás obsloužil tento pejsek 🙂 Teda, na platbu kartou se moc netvářil, ale hotovost přijímal. Naštěstí se objevil za chvíli majitel obchůdku. Jak ikonické 🙂

20191102_145202Některá místa na cestách mám už zafixované v paměti. V Londýně chodím již několik let do kavárny Starbucks na čaj, když zrovna jsem v okolí Trafalgar Square a je mi zima. Stalo se mi to teď na podzim, že jsem šla ulicí nahoru i dolů hledajíce kavárnu. Prvně jsem si myslela, že jsem už vážně unavená a promrzlá (počasí bylo vážně nic moc), než jsem si uvědomila, že tam není a místo ní je tam nová kavárna s názvem THE THEATRE CAFE. Ihned jsem šla dovnitř a byla jsem mile překvapena: miluji totiž muzikály a hudba, která se line kavárnou je výběrem z těch nejkrásnějších muzikálů. Dokonce tam mají i výborné zákusky, kávu a samozřejmě čaj, který jsem tak nutně potřebovala do sebe dostat. Je to velmi hezké místo a určitě doporučuji navštívit. Pro vegetariány i vegany je dobrou zprávou, že mají zákusky i pro ně 🙂

20190911_100256-01Národní park Yellowstone! Nemůžu si pomoct, ale když vidím všechna ta bublající jezírka, výpary, bahenní sopky či gejzíry, tak si uvědomím, kolik síly se nachází pod mýma nohama. Jednoduše je to ale pro mě jedno z nejkrásnějších míst naší planety. Den tady rozhodně na návštěvu nestačí.

20190904_173405V americkém stylu! Při mé cestě západem USA v září jsem se kochala přípravou na Halloween. Všechny velké supermarkety byly téměř zaplněné dekoracemi různých dýní, strašidel či květin. Halloween se blíží! 🙂

20190803_155435Zjistila jsem, že prozkoumat Stockholm, který leží na ostrovech je nejlepší z lodě. Anebo šlapadla. Když je krásné počasí, je velmi příjemné unášet se po vodní hladině a pozorovat památky a okolí. Pokud tedy nešlapete jako já, večer jsem necítila nohy 🙂 ale za ten zážitek to stálo a příště si to ještě o hodinu prodloužím.

20190802_142558Tak to je ona: Stříbrná bible neboli Codex Argenteus, rukopis ze 6. století. Z původních 336 stran se dochovalo pouhých 188. Je psána krásným stříbrným a zlatým inkoustem na kvalitním pergamenu. Stříbrná bible byla součástí sbírek Rudolfa II., než na konci Třicetileté války byla odvezena coby válečná kořist do Švédska, kde se nachází dodnes ve městě Uppsala. Fascinují mě staré kroniky, bible a jiné cenné knihy. Když si uvědomím, o jakou ruční práci se jedná, mám z toho husí kůži.

20190806_210302Irská pohoda, krásné hospůdky a živá muzika. Bez toho si ani Irsko nedokážu představit. Fotka je ze známého Temple Baru v Dublinu, ulice, kde to žije. Má to něco do sebe a muzika je chytlavá. Báječný lék na všechny strasti!

20190803_123839Už jste zkoušeli chůzi na chůdách? Četla jsem, že se pořád ve světě využívají a bývají i mnohem vyšší, než máme my s Valčou. Já měla teda docela s rovnováhou problém, ale to bych se musela nesmát a trošku soustředit. Fotka byla pořízena ve Stockholmu v proslulém Skansenu. Líbí se mi, když mohu vyzkoušet věci, které byly dříve populární, používali se v každodenním životě a dneska se na takové věci pomalu zapomíná. Tak snad příště dám ty vyšší 🙂

20190712_134105Na ostrov Sandhamn jsem se těšila. Kolem Stockholmu je tolik ostrovů a ostrůvků, že by to vydalo na několik cest. My jsme pluli na ostrov Sandhamn, vzdálený zhruba 3 hodiny plavbou lodí od Stockholmu. Doporučuji vyrazit na sever s knížkou v ruce. Nejlépe severskou detektivkou. I když u nás byly vedra, na palubě lodi jsem byla zabalená do deky, kochala jsem se plavbou, krajinou a četla. Na ostrově mrholilo, byla zima a pořádně šero. Na procházce jsem byla sama, nikde ani živáčka. Ani se nedivím, že severské krimi umí vtáhnout do děje. Inspirace by tady rozhodně byla.

20190606_094042Nejraději mám na svých destinacích to, že je stále co objevovat. Určitě to nebude fungovat nikdy tím způsobem, že si řeknu: jezdím zde již několik let, znám vše. Tak to není. Moji práci zbožňuji především proto, že mě nutí pořád se vzdělávat, aktualizovat, pátrat….Někdy chodíme kolem něčeho, co uniká naší pozornosti. Všimla jsem si v Edinburghu, kolik lidí projde kolem této hospůdky, aniž by jí věnovali pozornost. Už jenom ten vývěsní štít je zajímavý. Na jednom je zobrazen vcelku obyčejný občan Edinburghu. Na druhém je jeho druhá, tajemnější tvář. William Brodie žil dva životy: přes den to byl úctyhodný občan, ale v noci se z něho stával nebezpečný lupič. Nakonec byl chycen a oběšen. To mám vlastně na Anglii, Skotsku či Irsku ráda, ty krásné puby (hospůdky), které vyprávějí historii či nějaký zajímavý příběh.

20190628_114141Je to jeden ze zájezdů, kam se každý rok hrozně těším! Vždy ke konci června jezdím s klienty do nádherných Monetových zahrad, které se nacházejí ve městěčku Giverny nedaleko Paříže. Jsem okouzlena malebným domečkem, ve kterém žil Claude Monet, krásnými interiéry, ateliérem a hlavně jeho zahradami. Ta je rozdělena na dvě části, přičemž ta druhá je světovým pojmem. Jedná se o leknínové jezírko, které Monet s japonským mostem tak rád maloval. Zahradu si sám vytvářel, rozhodoval o tom, co tam bude růst a co ne, kupoval sazeničky rostlin a těšil se z barev zahrady. Dneska to nadšení můžete sdílet pomocí obrazů anebo tím, že navštívíte Giverny a na vlastní oči se pokocháte pestrostí barev jeho zahrad. V červnu lekníny kvetou, proto doporučuji návštěvu právě v tento měsíc.

20190606_101604Je to jeden z nejdojemnějších příběhů Edinburghu. Příběh o skotském teriérovi, který po mnoha útrapách našel lásku u svého pána, strážníka Johna Graye. Doprovázel ho, trávil s ním veškerý svůj čas a byl jeho oddaným přítelem. Jednoho dne John Gray zemřel a jeho čtyřnohý přítel se s jeho smrtí nemohl vypořádat. Ztratil jediného člověka, kterého na světě miloval a rozhodl se zůstat svému pánovi věrný. Neopustil jeho hrob po 14 let a i přes těžké začátky zůstal věrný, dokaď sám taky nezemřel. Obyvatelé Edinburghu nezapoměli na dojemný příběh. Bobby je pohřben na hřbitově Greyfriar Kirk a jeho socha se nachází kousek od vstupu na hřbitov.

20170921_113951Zbožňuji Švýcarsko pro jeho krásnou krajinu, hory, jezera, řeky a malebná města. Lucern (Luzern) mě okouzlil. Pořád mám ve vzpomínkách Kapellbrücke, most ze 14. století, který jinde na světě neuvidíte. Neustále si uvědomuji, kolik krás a rozmanitostí se nachází v každé zemi Evropy. Už od dob studia germanistiky jsem se nemohla dočkat, až proslulý most uvidím. Musela jsem ho projít několikrát, už jen pro jeho zajímavý interiér.

20190521_091548-01Národní park Grand Canyon je jedním slovem dechberoucí. Říkám si, že snad nemá nikde konce. Řeka Colorado vypadá dole jako potůček. Kdo má čas, měl by pár dní zůstat a objevovat krásy kaňonu. Kdo čas nemá a parkem projíždí, měl by absolvovat alespoň let helikoptérou. Teprve z výšky jsem pochopila tu nesmírnou krásu a rozlohu Grand Canyonu. Park je rozdělen na dvě části: South a North Rim. Každá ta část je jiná a liší se jak porostem, tak zvířecími druhy. Příroda si zde dokázala pořádně vyhrát. To ví i stát Arizona, jejíž přezdívka je stát Grand Canyonu (The Grand Canyon State).

20190519_122649Ve státě Utah se nacházejí jedny z nejkrásnějších národních parků na světě. Jeden den jsme navštvívili Monument Valley, indiánské území, které nepatří pod národní parky. Další den jsme se vypravili do proslulého Bryce Canyon. Déšť se po cestě začínal měnit na sníh a v horách už nás přivítala pořádná sněhová nadílka. Viditelnost nebyla žádná, ale zkušenost obrovská. Jelikož jsem den předtím běhala v tílku a kraťasech, v NP Bryce Canyon jsem si připadala, jak kdybych z července přeskočila během pár hodin do prosince. A navlékla jsem na sebe nejteplejší oblečení, které jsem v kufru našla. Při procházce zimní krajinou jsem si vzpoměla na příběhy osídlování západu. Jak lidé, kteří se stěhovali na západ, se museli potýkat s pouští či krutou zimou v horách. Někteří za svoji nerozvážnost zaplatili životem. Počasí se nedá poručit.

20190507_094303-01Most Golden Gate je legendou. Vidět jeho červené pilíře (i když oficiálně se barva nazývá International Orange) bez mlhy je skoro vzácnost. Historie mostu je ohromující: k dopravě přes záliv sloužily trajekty, pak přišel bláhový nápad postavit most v místech častých zemětřesení a silných přílivů a odlivů. V květnu roku 1937 byl most slavnostně otevřen. Nejen, že získal oblibu u obyvatel, kteří se potřebovali dostat do San Franciska, ale bohužel i u sebevrahů. Kolik už bylo napsáno příběhů o nešťastných lidech, kteří se skokem z mostu snažili ukončit svůj život. Jet přes něj je ovšem zážitek. Ze San Franciska se neplatí mýtné, opačným směrem ano.

20190508_144151Návštěva národního parku Yosemity na západě Spojených států amerických má na jaře tu výhodu, že je všude voda.  Na vodopády je krásná podívaná. Při jarním tání ledovců nemá park o vodu nouze. Každé roční období má své výhody i nevýhody, kdo má ovšem rád vodopády, doporučuji návštěvu na jaře!

20190418_170925-01Studia Harryho Pottera, nedaleko Londýna, otevřely novou atrakci: Gringottovu banku. Líbí se mi, že se neustále rozšiřují. Pro fanoušky Harryho Pottera je návštěva splněným snem. Snem, který můžete za pár let zopakovat znovu a narazíte zase na novou část studií. Ihned, jak jsem se dozvěděla o otevření nové části, okamžitě jsem studia navštívila. Doporučuji!

20190417_212745-01Na počest muže jménem Frank Pick, který vymyslel logo londýnského metra, se nachází ve stanici Piccadilly Circus tato krásná památka, která má připomínat dějiny nejstaršího metra na světě. Někdy chodíme každý den kolem něčeho, čeho si ani nevšimneme. Ani nespočítám, kolikrát jsem na této stanici vystupovala a ozářeného loga jsem si všimla teprve nedávno.

20190405_170442-01Líbí se mi ty chvíle, kdy se toulám Paříží a narazím na takové krásné uličky. LE VILLAGE ROYAL se nachází kousek od Madeleine. A na začátku dubna ji měli takto krásně vyzdobenou barenými deštníky.

20190405_114911-01Konečně se mi podařilo vystát si tu šílenou řadu v Paříži a navštívit zdejší proslulé katakomby. Četla jsem o nich spoustu příběhů, hlavně těch tajemných. Jak se v nich ztratili lidé, kteří už nedokázali najít spletitým systémem cestu zpět. Příběh muže, po kterém se našla údajně jenom kamera. Na ní je zachycen, jak před něčím v panice utíká. Takových příběhů je spousty. Nicméně, procházet chodbami plné koster a lebek mi přišlo strašidelné i bez těchto příběhů. Zážitek to byl obrovský, doporučuji vzít si při placení audioguide a zaposlouchat se do historie pařížských katakomb.

20190403_105054-01Pro mě jako vegetariánku je cestování výzva. Ve smyslu, co si dát dobrého k jídlu v zemích, ve kterých se pohybuji. Někdy je to tak trochu bojový úkol. Lidé vegetariáni, vegani, trpící různými alergiemi na potraviny či na lepek musí hledat vhodné pro ně potraviny. Líbí se mi, že na letištích, kde trávím aktuálně nejvíce svého času (častěji než doma) mají tyto vegetariánské koutky. Tento je konkrétně z terminálu 1 v Praze. Jen tak dál 🙂

20181010_171409-01Vždy jsem chtěla zažít New York v době Halloweenu! Tolik strašidelných dekorací jsem snad nezažila: ulice, obchodní domy, byty…když jsem se večer vracela z Čínské čtvrti zpět na hotel, přemýšlela jsem o tom, že bych si ráda někam sedla na kávu. Zrovna jsem míjela tuto dekoraci, když se mi v hlavě promítaly myšlenky. Ano, je to americké, ale ta atmosféra je super. Super strašidelná 🙂

20190222_160707-01Zbožňuji postavičky Disney! A tyto mě překvapily v Dubaji v Miracle Garden! Jen co zjistím, že jsou zahrady otevřené, neváhám se tam vydat (nejlépe taxíkem). Pořád se nepřestávám divit, co může (když jsou peníze) vyrůst uprostřed pouště. Jakmile už mám dost nejmodernějších staveb, utíkám se pokochat barevností květů do Miracle Garden.

20171124_094449Když jsem poprvé navštívila Spojené arabské emiráty, okamžitě jsem si tuto zemi zamilovala. Každá další cesta je velkým zážitkem. Země je jako z pohádky. Pohádky, která v sobě skrývá dobu před a po objevu ropy. Je tady čisto, bezpečno, úplně jiná kultura, zvyky, lahodné datle ve velbloudí čokoládě, písečné duny, moderna, technické zázraky světa, Perský záliv- no prostě země nekonečných možností! S odletem z Prahy již za nějakých 6 hodin letu vás přivítá země, která má na svém kontě hned několik světových NEJ.

20190106_112506-01Jestli je nějaké období, které mě v historii Anglie fascinuje, tak jsou to Tudorovci. Ještě raději však poznávám všechna místa, která jsou nějakým způsobem s tímto obdobím spjatá. V lednu jsem se rozhodla navštívit hrad Leeds, který se nachází v hrabství Kent. Z Londýna jsem dojela vlakem na stanici Bearsted a jelikož bylo zimní období, musela jsem si z vlakové stanice zavolat taxi. Nicméně, ta atmosféra se nedá popsat. Skoro žádní turisté, interiéry hradu prázdné. A já jsem si tak užívala historii hradu, hlavně tu část, která se pojí s Jindřichem VIII. Navštěvovat památky mimo hlavní turistickou sezónu má své kouzlo!

20190316_095736-01Irsko má neskutečně krásnou přírodu. Fotka je pořízena z Glendalough, zrovna šíleně pršelo. Byla šedá obloha. Ale stejně to mělo svoje kouzlo. Procházkou kolem ruin bývalého kláštera jsem se dostala až k hornímu jezeru. V březnu zde není moc turistů a pro někoho, kdo má rád procházky v přírodě je to pravé místo. A není to daleko od Dublinu.

IMG-20190319-WA0008Den svatého Patrika. Největší irský svátek a v Dublinu to žije. 17.března jsou ulice zavřené již od brzkých ranních hodin, vše se chystá na promenádu, po které kráčí průvod. Podlehla jsem a v suvenýrech nakoupila vše, co bylo do zelena. Zelený kloubouk, zelené tričko, zelené náušnice…tolik zelené jsem v životě snad neviděla. Je dobré zjistit kudy průvod půjde a na místo si stoupnout minimálně hodinu předem. A pak už jen mávat irskými vlajkami 🙂

20190317_124631-01Jestli mám na cestování po Irsku něco ráda, tak jsou to útulné puby. Venku může foukat, pršet, být zataženo a pěkná zima, ale tyto hospůdky dají člověku pocit domácího pohodlí. Krb, útulné křesla, skvělé jídlo, pivo a Irové, se kterými si vždycky postesknu nad počasím. Ale jak sami říkají, to je Irsko, teď je déšť, za chvíli přijde sluníčko!

20190310_090528Když jsem poprvé navštívila Thajsko, nemohla jsem si nevšimnout turismu v podobě jízdy na slonech. Sloni jsou uchvátná stvoření a já jsem všeobecně proti tomu, aby se zvířatům ubližovalo. Na druhou stranu jsem toužila setkat se s těmito zvířaty a po hledání jsem našla možnosti, jak se ke slonům dostat. Na Phuketu jsem navštívila Green Elephant Sanctuary Park, kde se nesmí na slonech jezdit, používat háky a nesmí být v řetězech. Slony jsme krmili, koupali se s nimi, park je velmi příjemný, jídlo je vynikající (i pro vegetariány) a personál velmi profesionální. Dozvěděli jsme se, proč kupují slony, co za tím vším stojí a jak je to celkově se slony v Thajsku. V přírodě už moc divokých slonů nezbývá…doporučuji návštěvu, je velmi obohacující 🙂

20181215_111201To byl zase jednou zážitek! Řekla jsem si, navštívím ten slavný železniční trh Mae Klong v Thajsku. Přijela jsem na místo, koupila si dračí ovoce (Dragon fruit) a nic nenasvědčovalo tomu, že by na tak malém prostoru plného lidí měl přijet vlak. Vlak přijížděl v 11:10. Bylo 11:08 a nic se stále nedělo. Ovoce, zelenina, oříšky, ryby…čekala jsem, kdy místní začnou běhat a uklízet své zboží v kolejích. V 11:10 zaznělo houkání vlaku a jediné, co místní udělali bylo, že sklopili střechy. Já jsem se namáčkla někde mezi oříšky a zeleninu. Vlak projížděl tak blízko mě, že to bylo až místy děsivé. Je to ale zážitek, který bych neváhala znovu zopakovat!