20170120_161615

Miami je městem nejenom turistů, přijíždějících za odpočinkem, ale je také městem, které nabízí víc, než jen nekonečné písčité pláže. Město Miami se pomyslně dělí na dvě části- pevninské Miami a Miami Beach. Slavné pláže zná mnoho z nás.

Žije zde zhruba 88 000 obyvatel. Miami Beach se dělí na tři části: North Beach, Central Miami Beach a South Beach, která je turisticky nejnavštěvovanější a má rozhodně co nabídnout.

Ovocná farma i kokosová plantáž

Ještě před tím, než byl „ostrov“ spojen s pevninou mostem, bylo možné navštívit nádherně neporušené pláže pouze na lodi. V 19. století při jedné z mnoha plaveb v Atlantiku si jeden farmář usmyslel přistát na tomto krásném ostrově plném písku a palem. Postavil si zde dům a založil kokosovou plantáž. Jelikož to nemělo takový úspěch, jak předpokládal, prodal farmář svůj pozemek Johnu Collinsovi, jinému farmáři z New Jersey. John Collins se poučil z chyby svého předchůdce a kromě kokosu zde pěstoval i avokádo či mango. Jeho tajným snem bylo spojit ostrov s pevninou, na realizaci snu mu chyběly finanční prostředky. To se podařilo v roce 1913 až Carlu Fisherovi, který začal rozvíjet tento nádherný kousek neporušené země.

20170120_111433

A tak se Miami Beach během pár let proměnilo na luxusní letovisko plné palem a hotelů. Zatímco Miami Beach si oblíbily zejména celebrity, pevninu osídlili vesměs tisíce Kubánců prchající před režimy Batisty a později i Castra. Ve 20. letech 20. století se ceny pozemků vyšplhaly do astronomických výšin, každý milionář či miliardář chtěl vlastnit kousek sluncem prohřáté země.

Zatímco v roce 1921 se na Miami Beach nacházelo něco kolem 5 hotelů a 9 apartmánových domů, o čtyři roky později zde vyrostlo na 56 hotelů, 178 apartmánových domů a 858 soukromých domů. Kdo udělal přítrž tomuhle „boomu“? Příroda. Zničující hurikány z roku 1926 a 1929 zničili takřka vše, co jim stálo v cestě. Už to vypadalo, že nastane úpadek slavné pláže, ale vše se změnilo, když se začalo stavět ve stylu „art deco“.

Budovy ve stylu „art deco“ na slavné ulici Ocean Drive

Kvůli ničivým hurikánům byly mnohé budovy zcela zničeny. Díky tomu se podařilo zrealizovat sen postavit budovy ve stylu „art deco“. Slavné hotely v tomto stylu na známé ulici Ocean Drive byly postaveny mezi léty 1930-1940. Nový umělecký styl byl pojmenován po výstavě „Exposition internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes“, která se konala v roce 1925 v Paříži. Art deco poznáte díky jeho charakteristickým prvkům, které nese rysy mnoha směrů jako kubismu, futurismu nebo secese. Na slavné ulici převládá tak ještě jeden styl, kterému se říká „Streamline Moderne“, který je výsledkem stylu art deco s moderním Miami. Mezi dominující barvy patří modrá, žlutá, hnědá či starorůžová.

20170120_110002

Hotely byly většinou postaveny slavnými miamskými architekty, mezi nejznámější patří Henry Hohauser. Samotná ulice Ocean Drive patří mezi nejživější ulice Miami. Za kubánských rytmů zde můžete popíjet nejlepší koktejly, tančit, sledovat představení nebo zkusit netradiční jídlo.

The Amsterdam Palace, slavné sídlo Gianni Versace

V roce 1993 odkoupil chátrající rezidenci přední italský módní návrhář Gianni Versace. Versace se narodil v Itálii a už od malička ho lákala práce jako krejčí. Ve 25 letech navrhoval šaty pro známé firmy a v roce 1976 s podporou svého bratra Santa a sestry Donatelly založil celosvětově známou firmu Versace, která má ve znaku hlavu medúzy, bájné mytologické příšery. V roce 1997 byl svět zasažen smutnou zprávou o vraždě módního návrháře. Když se Gianni vracel ze své ranní procházky zpět ke své rezidenci v Miami, byl zastřelen sériových vrahem, který o osm dní později spáchal sebevraždu. Dodnes se vedou spekulace o tom, proč byl Versace zavražděn. Jeho luxusní vila byla po jeho smrti prodána za cenu 19 miliónů dolarů.

Nejkrásnější pláže k odpočinku i sportu

20170120_162120

Na plážích v Miami Beach můžete relaxovat, koupat se nebo můžete čas využít k vodním sportům. Nekonečně písčité pláže poskytují relax v každém ročním období. Subtropický až tropický pás zajišťuje stabilitu počasí, pokud vyjde počasí, koupat se můžete i v lednu.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz