20160717_125006

Švédsko je jedna z mála zemí, která mě dostala svojí okázalou atmosférou. Severská země plná nepropustných lesů, všudypřítomných vodních ploch, unikátní architektury, tajemných dějin, tradiční kuchyně a monarchie v čele s králem, očaruje každého turistu, který se vydá do Švédska poodhalit jedinečnost této rozmanité severské země. Vydejte se mnou po stopách královské rodiny a tradic v hlavním městě Švédska, Stockholmu a poodhalme společně kousek ze zajímavostí mrazivého severu.

Královská rodina zrozená z dob Vikingů

První, co napadne každého turistu ve spojitosti se severem, jsou tajemní a houževnatí válečníci Vikingové, kteří dobývali evropská území. Nedali spát klidně žádné evropské zemi. Vikingové byli prvními vládci na území dnešního Švédska. Panovali, vraždili, dobývali území, obchodovali, snažili se zajistit prosperitu země a ukázali se také jako schopní stavitelé. Kdo by neznal jejich obávané lodě, které vyrážely na zámořské plavby a dobývaly území? Moje první kroky vedou do Historického muzea v hlavním městě švédské monarchie, které mě vtáhne svojí atmosférou do minulosti. Všudypřítomné artefakty nejhlubší historie mě přenáší do dob Vikingů. Králové to tehdy neměli jednoduché, jelikož králem se mohl stát ten, kdo zabil svého předchůdce.

20160916_142114

Oficiální rezidence krále v centru Stockholmu

V samém srdci Stockholmu se nachází oficiální rezidence švédského monarchy Kungliga Slottet. Palác byl postaven na místě bývalého hradu Tre Kronor, který v 17. století zachvátil mohutný a zničující požár. Královská rodina se uchýlila do bezpečí, služebnictvo zachraňovalo cenné předměty. Těžko byste hledali tajemnější a romantičtější stavbu ve Švédsku. Po požáru probíhala dlouholetá rekonstrukce, která vdechla sídlu dnešní podobu. Na návštěvu královského paláce se vždy těším. Nádherně zdobené interiéry, plné vyšperkovaných detailů jsou pastvou pro moje oči. Záře korunovačních klenotů je tak nádherná, že si okamžitě představuji, jak by jedna korunka slušela mě.  Když usedám na lavičku a sleduji krátký dokument, který vypráví o požáru původního hradu, mám husí kůži. A co teprve příběhy o zbloudilých duších potulující se sídlem. Při sebemenším závanu větru utíkám ven, kde pozoruji slavnostní střídání stráží. Zde čerpám nejvíce atmosféru severské monarchie. O tradice není v červnu nouze, jen co přijde letní slunovrat, není Švéda, který by se neradoval s přicházejícího léta. Musím se radovat taky. Zima ustupuje, dlouhé noci jsou pryč a před sebou mají Švédové slunečné dny plné přírody, koupání a výletů. Zemí se line melodie švédských lidových písní, vůně grilovaného losího masa a smíchu obyvatel. Nemůžu zůstat o moc pozadu, vcházím do nejbližšího supermarketu a nakupuji potraviny na piknik. S plným baťohem přejíždím do nejbližšího parku, ve kterém si vychutnávám atmosféru prvních slunečních paprsků a dobrého severského jídla. Při odpočinku přemýšlím, kam mě moje stopy zavedou dále.

20150813_164944

Romantická plavba na ostrov, který ukrývá soukromou rezidenci krále

Mnoho panovnických rodů se v období baroka nechalo inspirovat nejkrásnějším zámkem, proslulým francouzským Versailles kousek od Paříže. Ani na severu nezůstali se stavbou zámků pozadu. K paláci Drottningholm připlouvám na výletní lodi, která pluje po jezeře Mälaren a naskytuje dech-beroucí výhled na severské panorama ostrůvků a letních sídel. Zářivý palác, protiklad k oficiální rezidenci s nádhernými zahradami je místem k příjemnému odpočinku a strávenému dni. Po prohlídce interiérů se vydávám po stopách soch, které byly ukořistěny Švédy z Česka na konci Třicetileté války. Do barokní zahrady není však turistům umožněn přístup. Líbí se Vám čínské motivy? Nedaleko sídla obdivuji Čínský pavilon, který byl architekty vytvářen, aniž by přesně věděli, jak má vlastně takový Čínský pavilon vypadat. Zcela jedinečným unikátem v zámeckém areálu je barokní divadlo se zachovalým dobovým vybavením. Divadlo je stále funkční a i královská rodina neopomine návštěvu divadla, ve kterém se používají dobové kostýmy, paruky a kde veškeré efekty jako například hromy jsou produkovány původními stroji.

20160917_124050

Sídlo budoucí švédské královny princezny Victorie a skrytý palác jako únik od formálního života

V 19. století vyrostl ve Stockholmu menší palác, postaven pro děti a členy královské rodiny. Zámek Haga Slott je v současnosti obýván korunní princeznou Victorií, která dostala zámek jako svatební dar. Victorie byla oficiálně uznána následovnicí poté, co přestal být ve Švédsku upřednostňován mužský potomek. K zámku se však nedostávám, zato si vychutnávám procházku zahradami. Princezna je třeba někde poblíž. Moje fascinace královskými zámky nekončí a já se vydávám na tajemnou stezku ostrova Djurgården najít další palác. Rosendalský palác je ukrytý ve stínu stromů a svojí jemnou růžovou barvou mě naprosto uchvátí. Interiér v okázalém empírovém stylu, klid a žádné davy turistů mě jenom utvrzuje v tom, že Švédsko je moje srdeční záležitost.

20160826_161525

Švédsko jak ho neznáte- tradiční kuchyně, zábava v severském stylu a nespočet muzeí

Během toulek Stockholmem, musí každý turista vyzkoušet proslulé masové kuličky. Ty, které Vám naservírují ve Švédsku, tradičně s bramborovou kaší, hnědou omáčkou a brusinkami, jsou jednoznačně nejlepší. K tomu si stačí vybrat restauraci s historickou atmosférou a pochutnávat si na severských specialitách. Usedám v historickém jádru do restaurace s krásným názvem Den goldene Freden (Zlatý mír). Typická švédská kuchyně, otevřená už od 18. století je tím pravým pro mé chuťové buňky. Švédská kuchyně je vydatná a chutná. V jídelníčku nechybí ryby, brambory a samozřejmě maso. V hlavním městě severského království se ukrývá více jak 80 muzeí. Hotová pokladnice historie, tradic a zvyků. Jedním z nejkrásnějších zážitků je návštěva skanzenu, prvního a unikátního svého druhu na světě. V obrovském areálu se nachází zoo s typickými severskými zvířaty jako los či sob a přes sto budov a selských stavení, které se nacházely po celém Švédsku. Tyto historické budovy byly převezeny do Stockholmu a první muzeum pod širým nebem bylo na světě! Během léta je skanzen plný hudby a slavností, o zábavu není nouze. Já sama osobně jsem schopná strávit ve skanzenu celý den. Pro milovníky hudby (a to já jsem) je téměř povinná návštěva interaktivního muzea skupiny ABBA. Muzeum Vás vtáhne do období, kdy skupina byla na výsluní a můžete si zazpívat i nejznámější hity této skupiny (taky jsem si zazpívala Dancing Queen z plna hrdla). Švédsko je zkrátka zemí, která je továrnou na odpočinek a zážitky. Stačí sbalit kufry a vyrazit!

20160717_170004