20160130_152031

Při návštěvě Miami nevynechejte prohlídku muzea, největší rezidence Floridy, která vás přenese zpět do Evropy, co se architektury týče. Pro Evropany, kteří jsou zvyklí na všudypřítomné hrady a zámky, je prohlídka sídla Vizcaya pouze ohlédnutím do minulosti stylů a dob, které ovlivňovaly architekturu, umění a život.

Pro Američany je Vizcaya skvostem, na který jsou patřičně pyšní. Při prohlídce se nechte vtáhnout do děje, ale nezapomínejte, že vás od Evropy dělí tisíce kilometrů vodní plochy Atlantského oceánu.

Atypické sídlo v Miami

Atypické sídlo, které se nachází ve čtvrti Coconut Grove v Miami, nechal postavit milionář James Deering jako svojí zimní rezidenci. James Deering odkoupil k tomuto účelu 180 akrů země, aby mezi léty 1914–1916 vyrostlo dílo, které by získalo obdiv na celé Floridě. James Deering byl fascinován renesančními Benátkami a zaujaly ho styly a směry jako baroko, rokoko, renesance či neoklasicismus. Ve vile najdete zastoupení všech těchto stylů. Jeho tajným snem bylo vytvoření sídla, které by působilo na návštěvníky alespoň tak, že je obýváno nejméně 400 let. K tomuto účelu zaměstnal nejlepší designéry, kteří mu měli s jeho snem pomoci.

Ten umí to a ten zas tohle…

20160130_152011

Burrall Hoffman navrhl budovu, Paul Chalfin měl na starosti umělecké fáze projektu a interiéry a nakonec Diego Suarez navrhl zahrady. Mnoho věcí, jako jsou krby, dveře či některé kusy nábytku byly pořízeny v Evropě. Architekti se snažili o propojení historie s modernou, kterou se snažili posadit do subtropického klimatu Floridy. Sídlo obsahuje i takové technické vymoženosti jako telefon, výtahy, požární systém nebo moderní kuchyni z 20. století, ale vše je vsazeno do historických slohů. Jméno Vizcaya si vymyslel jeho majitel, je to pojmenování podle jedné španělské provincie.

Překážkou nebyly finance ani hurikán

Za úctyhodnou částku 15 miliónů dolarů byla během dvou let  stavba zimní rezidence dokončena, krom zahrad, které kvůli 1. světové válce byly dokončeny až v roce 1921. Říká se, že na sídle tehdy pracovalo 10 % obyvatel Miami. Jelikož se na Floridě vyskytují hurikány, ani ten z roku 1926 se nevyhnul stavbě a zahradám, které byly poničeny. V roce 1953 byla vila otevřena poprvé jako muzeum pro turisty.

Zajímavosti interiéru z Říma i širého moře

Hned při vstupu do sídla Vizcaya se nachází socha Dionýsa, boha vína a veselí. Mramorová podlaha odkazuje na dobu starověkého Říma. Knihovna je inspirována skotským architektem z 18. století Robertem Adamem, který ve své době vytvořil tzv. Adamův sloh inspirovaný italskou renesanční architekturou. James Deering měl v oblibě lodě, karavely a mořské koníky, tyto symboly najdeme na stropech a dekoracích po celém domě. Nádvoří bylo dříve otevřené, dnes kvůli ochraně domu je zasklené. V interiérech můžete obdivovat i zdobení „mistra železa“ Samuela Yellinga, který je skutečným mistrem ve svém oboru. Například na nádvoří se nachází jeho dílo železná karavela. Z přízemí vedou do prvního patra a na galerii schody. Zde najdete ložnice pro hosty, vstup do ložnic, který se nachází ve dvou věžích a konečně i apartmá majitele Deeringa. Zajímavostí je, že v jeho koupelně, mimochodem nejkrásněji zdobené, je možné si napustit i mořskou vodu.

20160130_151204

Pokoje slavných…

Mnoho pokojů je pojmenováno podle slavných jmen osob či věcí, pokoj Lady Hamilton je pojmenován podle milenky admirála Horatia Nelsona, Cathay je pojmenování pro Čínu ve středověké Evropě nebo Giudecca podle jednoho benátského ostrova. Zahrady a exteriéry vytvořil již zmiňovaný Diego Suarez, který se vyučil svému řemeslu v Itálii, za inspirací nemusel chodit daleko. Jeho „italský styl“ zahrad je považován za jeden z nejkrásnějších v celé USA.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz