20161014_172534

Londýn je hlavním městem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, ale také dějištěm nejednoho filmového trháku. Nemusíte být žádný velký fanoušek kinematografie, ale přesto jste určitě alespoň jeden snímek z naší nabídky desítky filmů, které se natáčely v Londýně, viděli. Projděte se po stejných ulicích, po kterých kráčela Julie Roberts nebo zamilovaný Hugh Grant. Poradíme, kde je hledat.

  1. Šifra mistra Leonarda

Spisovatel Dan Brown napsal knihu, která se dočkala v roce 2006 filmového zpracování. Šifra mistra Leonarda patří k filmům, které bychom nazvali jako mysteriózní. Hlavní hrdina, uznávaný profesor, který se zabývá symboly, Robert Langdon (Tom Hanks) je přizván policejním kapitánem k vraždě správce Louvru v Paříži. Zavražděný stačil nechat kolem sebe symboly, a tak se Robert Langdon společně se sympatickou Sophie Neveuovou (Audrey Tautou) vydávají po stopách symbolů najít legendární mytologický předmět zvaný Svatý grál…

V Londýně se točily závěrečné scény, kdy Robert se Sophií jdou k Westminsterskému opatství a pak stojí před budovou a snaží se přijít v opatství na to, co je heslem ke klíči, aby vydal své tajemství. Ve filmu se také mihne templářský kostel, který najdete poblíž Fleet Street. A ten úžasný letecký pohled na Londýn! Až budete stát před Westminsterským opatstvím, uhádnete, co bylo klíčem k otevření tajné schránky?

  1. Notting Hill

V roce 1999 byl natočen romantický film s názvem Notting Hill. Hlavní hrdinka Anna (Julie Roberts) je uznávaná a slavná herečka, která přiletěla do Londýna na premiéru svého nového filmu. Náhoda ji svede do jednoho krámku, kde potkává sympatického Williama (Hugh Grant). Film se točil převážně v Londýně, a to na místě, které se jmenuje stejně jako film. V okolí Notting Hill v Londýně se točily scény na Portobello Market, Portobello Road a v ulicích kolem. Až se tam budete procházet, vzpomeňte si na neodolatelného Hugha Granta a sympatickou Julii Roberts.

  1. Harry Potter

Autorka J. K. Rowling napsala sedm knih o čaroději Harrym Potterovi, který pomocí svých přátel bojuje proti zlu a černokněžníkovi Lordu Voldemortovi. Všech sedm dílů se dočkalo od roku 2001 i filmových zpracování. V Londýně si tak nenechte ujít místa, kde se natáčely některé scény. Na nádraží King´s Cross mezi nástupištěm 4 a 5 se natáčely scény o nástupišti 9 a třičtvrtě. Vzpomenete si, jak Harry poprvé jel s vozíkem a sovou Hedvikou na nádraží a nevěděl, jak projít zdí mezi nástupišti 9 a 10?

20150309_111955(0)

V Regentském parku se nachází Londýnská ZOO. Tady byly točeny scény, kdy Harry poštval na svého bratrance Dudleyho obrovského hroznýše. Na začátku filmu šestého dílu s názvem Harry Potter a princ dvojí krve můžete vidět Millenium Bridge(Most tisíciletí), který je zničen Smrtijedy. Pokud byste rádi věděli, kde se natáčely scény interiéru kouzelné Gringottovy banky, zavítejte k australské ambasádě. Dobrá zpráva je, že v Londýně se nachází i studio, které je zaměřené přímo na Harryho Pottera. Objevíte všechna místa, která jsou spjata s příběhem?

  1. Hercule Poirot

Nejznámější detektiv belgického původu, kterého stvořila britská spisovatelka Agatha Christie, se dočkal filmových zpracování. Hercule Poirot, brilantní detektiv, který pomocí „šedých buněk mozkových“ na konci každého příběhu odhalí vraha, zná celý svět. Jeho detektivních příběhů je nespočet a určitě znáte i pověstného šéfinspektora Jappa ze Scotland Yardu nebo Poirotova přítele, kapitána Hastingse. V Londýně tak můžete alespoň najít známý dům, ve kterém Hercule Poirot bydlel. Nachází se na Charterhouse Square poblíž stanice metra Barbican. V neposlední řadě si nenechte ujít budovu Scotland Yardu, která se nachází na ulici Whitehall. Tuto budovu můžete zhlédnout v epizodách s názvem Únos Johnnieho Waverlyho či Dvacet čtyři černých kosů.

20141231_124529

  1. Čtyři svatby a jeden pohřeb

V roce 1994 natočil režisér Mike Newell bláznivou romantickou komedii o pohledu na ženění a vdávání. V hlavních rolích můžete vidět roztomilého Hugha Granta po boku sympatické Andie MacDowell. Většina scén se natáčela v Londýně. Určitě si vzpomenete na scénu u Waterloo Bridge, kdy Charles běží za svojí láskou, aby jí vysvětlil, co k ní cítí.

  1. Sherlock Holmes

Znáte dílo Sira Arthura Conana Doyla? Pokud Vám nic neříká tento spisovatel, tak jméno Sherlock Holmes určitě ano. Poslední nejznámější filmové zpracování známého detektiva je dvoudílný film s názvem Sherlock Holmes a Sherlock Holmes: Hra stínů. Slavného detektiva si zahrál herec Robert Downey Jr. a jeho přítele doktora Watsona herec Jude Law. Pokud jste tato zpracování viděli, všimli jste si ve filmech i známých londýnských atrakcí? Můžete tak spatřit budovu Parlamentu či katedrálu sv. Pavla. Pokud chcete zavítat na místo, které je spjato se Sherlockem, zavítejte na známou ulici Baker Street. Nachází se zde muzeum Sherlocka Holmese.

20160703_174256

  1. Oliver Twist

V roce 2005 byl podle předlohy anglického spisovatele Charlese Dickense natočen film s názvem Oliver Twist. Film natáčel známý režisér Roman Polanski a natáčelo se ve Velké Británii, Francii, Itálii a České republice. Film popisuje Londýn v 19. století. V této době vládla královna Viktorie, a proto se též říká její době viktoriánská doba. Oliver Twist je osiřelý chlapec, který uteče z chudobince. Jeho životní cesta bude nejedno překvapení a vy se zcela ponoříte do starého viktoriánského Londýna. Uvidíte tak katedrálu sv. Pavla, Parlament a uličky Londýna. Viktoriánský Londýn je použit i v dalších známých filmech: Jack Rozparovač nebo Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

20161128_151756

  1. Lovci pokladů: Kniha tajemství

Pokud máte rádi dobrodružné filmy, rébusy, šifry a ukryté bájné poklady, určitě vás nezklame dobrodružný film z roku 2007 Lovci pokladů: Kniha tajemství. V hlavní roli s výbornými americkými herci Nicolasem Cagem a Diane Kruger. Ve filmu zazáří i z části Londýn v momentě, kdy hlavní hrdinové jedou po Westminsterském mostě a navštíví Buckinghamský palác, který skrývá v interiéru bájný dřevěný stůl z lodi Resolute. Je na Benjaminovi Gatesovi, aby ve stole našel tajnou schránku a zachránil tak čest svojí rodiny.

  1. Láska nebeská

Romantická komedie z roku 2003, ve které září hvězdy filmového plátna jako Hugh Grant, Colin Firth či Keira Knightley. Film byl natáčen z části v USA, Francii a Velké Británii. Z Londýna tak ve filmu uvidíte známý Millennium Bridge (Most tisíciletí), ulici Whitehall a Downing Street, Oxford Street a Trafalgarské náměstí. Děj filmu vás odnese do romantického Londýna v předvánočním čase a do děje několika postav. Kdo by odolal šarmantnímu Hughovi Grantovi?

  1. Bestiář

Tento známý český film natočený v roce 2007 se natáčel z části také v Londýně. Ve filmu si zahráli přední čeští herci a herečky jako Marek Vašut, Karel Roden, Jitka Čvančarová či Miroslav Etzler. Pokud jste film viděli, poznáte určitě řeku Temži s Tower Bridge či Piccadilly Circus v pozadí. Film se natáčel taktéž v Itálii a samozřejmě i u nás v Česku.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz