2018-06-20 15.59.09Frank Sinatra o něm zpívá jako o městě, které nikdy nespí: New York, New York! Velké jablko je pro cestovatele splněný sen. Známe ho ze seriálů, jako je Sex ve městě, z celovečerních filmů, jako je King Kong, nebo z pohlednic zachycujících panorama Manhattanu. Vidět sochu Svobody, Brooklynský most a místo, kde stávala Dvojčata. Užít si atmosféru Central Parku, pohled na město z ptačí perspektivy. Která místa ve městě snů nesmíte vynechat? Tady jsou!

1. Ocelová harfa – slavný Brooklynský most

20161209_091246Jeden ze symbolů New Yorku v době svého vzniku spojoval dvě samostatná města: New York a Brooklyn. Jeho původní název proto zněl Newyorský a Brooklynský most. Tento nejstarší most přes East River byl prvním visutým ocelovým mostem světa. Celá jeho historie se přitom začala psát už v zimě roku 1852. Lidé se přepravovali z města Brooklyn do města New York pomocí lodí, které v zimě bojovaly se zamrzlou řekou. Kolikrát se ta na druhou stranu ani nedostali, anebo až s několikahodinovým zpožděním. Právě v tomto roce se rozhodl přepravit na druhou stranu také inženýr John Augustus Röbling. Loď, jako již mnohokrát předtím, uvízla kvůli mrazivému počasí na řece – a inženýrovi se začal rodit v hlavě plán na výstavbu obrovského mostu, který by obě města spojil, a přinesl tak úlevu lidem, kteří dojíždějí za prací. V roce 1870 skutečně začaly stavební práce a po drobných i větších potížích byl most v roce 1883 slavnostně otevřen.

2. Křižovatka světa – rušné Times Square

Původní název nejrušnějšího místa New Yorku byl Long Acre Square. K přejmenování došlo v roce 1904, kdy se sem přestěhovala redakce deníku New York Times. První, co turisty ohromí, je spousta světelných reklam, bez kterých by nebylo Times Square tím, čím je. Právě tady se pořádají oslavy příchodu nového roku, kdy se tradičně, již od roku 1908, spouští z vrcholu budovy One Times Square křišťálová koule, která vstup do dalšího roku odpočítává. Krom úžasného pohledu na světelné reklamy jsou na Times Square také zážitková muzea či proslulé muzikály na přilehlé ulici, zvané Broadway.

3. Nejslavnější muzikály světa – to je Broadway

20190615_195533Ulice Broadway se táhne napříč celým ostrovem. Má přes 20 km, a je to nejdelší ulice na celém Manhattanu. Je synonymem pro ty nejlepší, nejkrásnější a nejslavnější muzikály. Jestliže chcete zažít okázalost, lesk, působivou show a kvalitu, je Broadway tím správným místem. Divadelní oblast vede přes křižovatku Times Square a rozkládá se mezi 40. a 53. ulicí. Slavné dějiny muzikálů se začaly psát koncem 19. století, kdy byla postavena budova Metropolitní opery. Muzikály mají několik stovek až tisíců repríz a hrají se několik let. Jeden příklad za všechny – Fantom opery, je díky více než 11 000 reprízám jedním z nejdéle hraných muzikálů na Broadwayi. Mezi slavné klasiky ale patří i Chicago, Miss Saigon, Lví král, West Side Story či Kráska a zvíře.

4. Symbol města New Yorku – unikátní socha Svobody

20180426_124150Ve 2. polovině 19. století připlouvaly do New Yorku milióny imigrantů, kteří věřili v lepší budoucnost. Prakticky první místo, které viděli, než dorazili na imigrační stanici na ostrově Ellis Island, byla ikonická socha Svobody. K New Yorku patří stejně neodmyslitelně jako Eiffelova věž k Paříži. A že má s Francií a samotným Eiffelem hodně společného! V roce 1865 markýz Éduard Laboulaye při jedné slavnostní večeři zdůrazňoval pouto mezi Spojenými státy americkými a Francií, která dopomohla kolonistům v 18. století dosáhnout nezávislosti na Velké Británii, a v hlavě se mu zrodil nápad. Francie věnuje USA u příležitosti stého výročí vyhlášení americké nezávislosti památník jako poděkování, oslavu spojenectví a svobody. Jeho myšlenku zachytil host F. A. Bartholdi, který se večeře účastnil. Byl povoláním sochař a usmyslel si, že památník vytvoří. Byl posedlý obrovskými sochami, a tak chtěl vytvořit monument, který by pyšně shlížel na město New York. V roce 1886 byla socha Svobody slavnostně odhalena. Představuje Libertas, antickou bohyni svobody. Její zmenšené repliky jsou k vidění v Paříži. Nejzajímavější částí sochy je koruna, která symbolizuje světová moře a kontinenty.

5. Srdce finančního centra – Wall Street

20161208_094733

Mezi slavnými filmy nalezneme i několik zpracování Wall Street, která pojednává o centru amerického obchodu a osudech finančníků. Wall Street je zkrátka nejznámější finanční čtvrtí světa. Ulice si získala své jméno díky zdi, která tady byla postavena v 17. století na ochranu před Brity. Dějiny finančnictví se tu začaly psát v 18. století, kdy se zde pod platanem setkávala skupina mužů, aby sjednávali své obchody. Od té doby se začaly domy měnit na finanční centra, obchody a banky. Centrem světového finančnictví se stala burza, která je největší a druhá nejstarší na světě. V roce 1929 však došlo na newyorské burze ke krachu. Tato událost následně zasáhla celý svět. Za návštěvu stojí i budova Federal Hall se sochou George Washingtona. Právě na jejím balkóně a stál shlížel z budovy na dav coby první americký prezident.

6. Muzeum 11. září – smutné místo novodobých dějin

20190612_102739Už jen filmy a seriály, které byly natočeny před rokem 2001, nám dnes mohou ukázat New York s jeho „Dvojčaty“, komplexem dnes již neexistujícího Světového obchodního centra. 11. září roku 2001 se budovy zřítily následkem teroristických útoků, kdy byla letadla společností American Airlines a United Airlines unesena teroristy a následně dvě z nich narazila krátce po sobě do věží Dvojčat. Celkem sedm budov Světového obchodního centra bylo zdevastováno. Na místě původních věží se nachází dva ohromné bazény, které kopírují jejich základy. Na okrajích jsou vyryta jména všech obětí a voda padá do bazénů, do prázdnoty, jako symbolika ztracených životů. Památník dostal název Ground Zero a je věnován všem obětem tohoto odsouzeníhodného útoku. 9/11 Memorial Museum se věnuje době, kdy byly spáchány útoky na nevinné lidi. Naleznete tady osobní věci, předměty z budov, příběhy lidí a další zajímavosti a strašlivé skutečnosti, které nenechají nikoho chladným. Leckterý návštěvník podlehne emocím…

7. Výhled na město, které nikdy nespí – to je Empire State Building

Mrakodrap nese jméno podle přezdívky státu New York, Empire State (Císařský stát). Budova vyrostla během světové hospodářské krize, kdy mezi sebou soupeřily dvě dnes slavné budovy o celkové prvenství: Chrysler Building a Empire State Building. Mrakodrap se proslavil hlavně svou výškou. Po několik let se pyšnil postem nejvyšší budovy světa. Na popularitě mu dodal také film King Kong. Projekt vznikl z popudu věčného rivala Chryslera, Johna Jacoba Raskoba, který si usmyslel, že svého konkurenta předběhne a vyfoukne mu prvenství. Empire State Building byla postavena za 410 dní. I s anténou měří úctyhodných 443 metrů, čímž trumfuje svého konkurenta o víc než sto metrů.

20170519_184856Nahoře zamýšlel autor budovy přistávací plochu a kotviště pro vzducholodě, ale kvůli větrů a bezpečnosti nebylo této funkce nikdy využito. Empire State Building byla nejvyšší budovou světa až do postavení slavných Dvojčat na Manhattanu. Z vyhlídky ve 102. patře budovy se je nádherný výhled na celé město New York. Stojí to za to!

8. Nákupy suvenýrů a čínské speciality aneb Vítejte v Čínské čtvrti

První obyvatelé začali přijíždět na americký kontinent v naději, že naleznou zlato a zbohatnou. Poté přistěhovalci pracovali na železnicích protínajících celý kontinent a následně se začali stěhovat do velkých měst, kde rozjížděli vlastní podnikání. Nechtěli vyvolávat nesváry, a proto drželi pospolu a zakládali čtvrtě. Řeč je o přistěhovalcích z asijského kontinentu. V Čínské čtvrti ve městě New York dohlíží na zákon a pořádek rodinné klany, vydávají své noviny v čínštině, mají svá divadla či kina. Málokdo mluví anglicky. Turisté se sem sjíždějí za nákupem suvenýrů, značkových produktů za nízké ceny (většinou padělky) a za dobrým jídlem.

9. Zelené plíce New Yorku – rozlehlý Central Park

V samém srdci ostrova Manhattan se rozkládá obrovský Central Park. Jedná se vlastně o obdélník, který má na délku okolo 4 km a na šířku zhruba 800 metrů. Je to vůbec nejstarší americký veřejný park a za jeho vznik je město vděčné dvojici Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux. V roce 1858 proměnili místo plné skal, bažin, prasečích farem, skládek a chatrčí v lukrativní zelený park. Vybudovat Central Park nebylo vůbec jednoduché, trvalo to několik let a bylo potřeba sem navézt několik tun půdy a humusu kvůli pěstování rostlin. Pro veřejnost byl park otevřen v roce 1876.

20161209_133937Central Park si prošel i temnou dobou, kdy se tady usídlily podivné existence a obyčejní obyvatelé se sem začali bát chodit po setmění. V 80. letech prošel Central Park očistou a rekonstrukcí a vrátil se mu jeho dřívější lesk. Potkáte tady rodiny s dětmi a psy, sportovce i turisty. V parku naleznete zoo, kluziště, několik známých soch, rybníky, mosty, místa z filmů, divadla či památné místo Johna Lennona, člena slavné kapely Beatles, který byl v roce 1980 nedaleko parku zastřelen.

10. Bohoslužba ve stylu Sestra v akci – to je Harlem

Harlem je synonymum pro slavnou černošskou čtvrť. Někdy se Harlemu říká také město hudby. Právě tady zpívali, skládali a tvořili známí hudebníci černé pleti své písně ve stylu jazz či blues. Newyorská čtvrť pamatuje jména jako Louis Armstrong, Duke Ellington či Ella Fitzgeraldová. Do této čtvrti stojí za to zavítat v neděli, kdy se zpívají gospely. Bohoslužby plné zpěvu ve stylu komedie Setra v akci vás zcela pohltí a přinesou úplně jiný pohled na město New York.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz