20170408_131439

Je krásná, romantická a dokáže každého turistu natolik očarovat, že jen jedna návštěva této metropole stačit nebude. Řeč je o hlavním městě země galského kohouta, o slavné Paříži. O městě, které chce každý na vlastní oči vidět a zažít. Co při první návštěvě neopomenout, aby se Paříž vryla hluboko do srdce?

Naplánovat si návštěvu zámku Versailles v době hry fontán

Je to zámek, který nikde na světě nenajdeme. Zámek, který je pravým unikátem a skvostem mezi zámky. Pojí se s nejznámějším panovníkem francouzské historie, králem Ludvíkem XIV. Málokdo ví, že zámek byl postaven na základě jedné vlastnosti krále: žárlivosti. Král Slunce (Le roi du soleil) navštívil jednoho krásného dne zámek Vaux-le-Vicomte, jenž byl postaven pro tehdejšího ministra financí Nicolase Fouqueta. Okázalost a nádhera stavby krále tak nadchla, že v něm vyvolala žárlivost. On Král Slunce má bydlet v něčem horším? Král měl v hlavě jedinou myšlenku, opustit Louvre, který obýval a přestěhovat se do zámku, jehož pověst o okázalosti a nádheře by překročila hranice Francie. Ministr financí byl zajat a začala stavba Versailles. V dnešní době můžou turisté obdivovat nejen nádherné královské interiéry, ale také proslulé zahrady, které jsou dílem architekta Le Nôtre. Pokud navštívíte Versailles v období od dubna do října o víkendu, zažijete něco, co zažívali královi hosté a král sám. Přenádhernou hru fontán (Grandes Eaux Musicales). V rytmu klasické hudby se můžete kochat tryskajícími fontánami a užívat si královskou atmosféru naplno. Klasická hudba zní v zahradách celý den, ovšem slavnostní spouštění fontán je naplánováno na určité časy. Kdy přesně začíná hra fontán, se dozvíte z informačních letáčků při vstupu do zahrad anebo na informacích (pokladny) na zámku Versailles. Zahrady, které jsou obvykle zadarmo, jsou při hře fontán zpoplatněny.

20160528_165742

Navštívit světoznámý Disneyland

Magická továrna na sny leží nedaleko Paříže a pohodlně se tam přepravíte vlakem, který jezdí z centra až k Disneylandu. Na celý den se ocitnete v říši pohádek a země, kde se sny stávají skutečností. Poté, co byl do provozu uveden zábavní park Disneyworld ve Spojených státech amerických, s touhou očekávali obyvatelé evropského kontinentu na otevření Disneylandu v Evropě. Kdo by neznal proslulou postavičku Mickeyho Mouse, který vstoupil roku 1928 na filmové plátno a okouzlil celý svět? S postavičkami od Walta Disneyho se můžete potkat v pařížském Disneylandu, který byl otevřen veřejnosti v roce 1992. O deset let později byl otevřen nový park Walt Disney, který se nachází hned vedle. Lístky můžete koupit online předem či přímo na místě. Vstupenka je poněkud dražší, ale na druhou stranu platí na všechny atrakce zábavního parku. Vstupenka může být jednodenní či vícedenní a taky jednoduchá (pouze Disneyland) či kombinovaná (park Walt Disney).

20150703_144420

Užívat si Paříž jako místní

Během procházek a toulek francouzskou metropolí nezapomeňte odpočívat po francouzsku. Jak? Stačí zajít do nejbližšího supermarketu, koupit lahodné víno, k tomu pár sýrů a jít si sednou k řece Seině. Přesně tak Pařížané odpočívají a užívají si. Sedí u řeky, povídají si, pijí víno a vychutnávají si lahodnou chuť francouzských sýrů.

20160527_201546

Vyjet až do třetího patra na Eiffelově věži

Ze začátku obyvatelstvem Paříže nenáviděná, dneska neodmyslitelná součást metropole. Železná dáma byla postavena v roce 1889 k příležitosti světové výstavy a je pojmenována po jejím tvůrci: Gustavu Eiffelovi. Říká se, že ten, kdo nenavštíví Eiffelovu věž, jako by ani nebyl v Paříži. Se svojí výškou 324 metrů byla dokonce nejvyšší budovou světa. Věž je rozdělena na tři patra, turisté se mohou vydat až do třetího patra, kde se jim naskytne nádherný výhled na metropoli nad Seinou. Z druhého do třetího patra se turisté svezou pouze výtahem, ovšem do prvních dvou je možné jet výtahem či se vydat po schodech. Doporučuji alespoň jednu část absolvovat po schodech, díky tomu se ocitnete uvnitř věže a budete moct obdivovat její železnou konstrukci.

20160528_104233

Nevynechat plavbu lodí po Seině

Plavba výletní lodi po řece umožňuje turistům poznat metropoli a její nejznámější památky z lodě, která nabízí příjemný relax. Zatímco sedíte, loď proplouvá pod pařížskými mosty a kolem nejznámějších památek. Je to jedinečná možnost jak nasávat místní atmosféru, sledovat obyvatele, kteří relaxují u řeky a kochat se pamětihodnostmi. Pro plavbu můžete využít i večerních hodin, kdy je Paříž v záři světel neodolatelná. Při troše štěstí propluje loď kolem Eiffelovy věže zrovna v momentě (vždy v celou hodinu), kdy se celá rozzáří a rozbliká tisíce světélky.