20150717_111745

Město, které se pyšní nejstarší univerzitou ve Velké Británii. Město, do kterého se před hrozbou šířícího se moru uchýlil král Karel II. Stuart. Město, kterým protéká řeka Temže. Město, které proslavil film Harry Potter. Patronem města je svatá Frideswida. Víte, o kterém městě je řeč? O Oxfordu a ještě slavnější Oxfordské univerzitě, která se řadí mezi top 10 nejprestižnějších univerzit na světě. Z Oxfordu vyjmeme střípek a zaměříme se na Christ Church. Kolej, kterou proslavil neméně slavný film.

Christ Church

Christ Church je jeden z objektů velkolepé univerzity v Oxfordu. Univerzita je rozdělena na 38 kolejí, tzv. colleges a univerzitní knihovna patří mezi nejstarší v Anglii. Celý objekt zahrnuje rozsáhlý komplex budov. Mezi nejznámější patří bezesporu Christ Church. Tato kolej je jedna z největších na univerzitě. Kolej byla založena roku 1525 Thomasem Wolseym, arcibiskupem yorským místo původního opatství.

Budova byla postavena jako duchovní kolej pro vzdělávání kardinálů. Thomas Wolsey plánoval velkolepou výstavbu koleje, ale nedožil se jí. Jednak upadl v nemilost krále Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců a jednak zemřel dříve, než mohl svůj projekt dokončit. Kolej byla roku 1531 zrušena a následně obnovena jako kolej krále Jindřicha VIII. Král o pár let později pojmenoval kolej jako Christ Church a začlenil ji do Anglikánské církve, kterou sám založil, aby se mohl rozvést se svojí manželkou Kateřinou. Od té doby je Christ Church kostelem oxfordské diecéze.

Zajímavosti

Na této koleji studovali britští premiérové. Více než na jiných kolejích Oxfordské univerzity či Cambridge (například Robert Peel, William Gladstone). Studoval zde i John Locke, anglický filozof či John Wesley, anglický křesťanský teolog. Znáte filmy Harry Potter či Zlatý kompas? Filmoví tvůrci se inspirovali právě tímto prostředím, a tak velká hala Christ Church vypadá přesně tak jako ve filmu hala kouzelnického hradu v Bradavicích. Po zaplacení vstupného je možné objekt navštívit.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz