20160717_113632

Zalesněný ostrov v centru hlavního města Švédska je nejoblíbenějším místem obyvatel metropole i místem návštěvy turistů, to je zelený ostrov muzeí Djurgården. Kromě takřka nedotčené přírody, nádherných stezek, nejlepších muzeí, zábavy či zámku Rosendal skrývá něco ze své osobité atmosféry parku, který býval loveckým revírem. Vynahradit si den na tento nádherný ostrov je nezbytnou nutností.

Zelená oáza velkoměsta

Že je ostrov nejoblíbenějším místem, o tom není pochyb. Některé stromy ostrova pamatují časy Vikingů. Ostrov Djurgården býval loveckou oborou, spravovanou králem Švédska. V revíru žili převážně jeleni a losi, švédští panovníci zde pořádali pravidelné hony. V průběhu 18. století se tento revír o rozloze 2,8 km² proměnil v nádhernou rekreační oblast s loukami a lesy. Od roku 1995 patří velké části ostrova Djurgården k národnímu parku Ekoparken. Jedná se o jediný národní park ve světě, který leží v centru hlavního města. Jiný takový zkrátka nenajdete. V dnešní době hostí ostrov známá muzea, nejstarší zábavní park Švédska či malebný zámek Rosendal.

20160826_161525

Nejslavnější muzea ostrova

  1. Severské muzeum: Jedná se o největší muzeum ve Švédsku, které mapuje a popisuje švédskou kulturní historii od 16. století až po současnost. Návštěvníky okouzlí expozice věnované Laponcům, předměty používané v každodenním životě Švédů, oslavy Vánoc severské země, výroba předmětů nebo typické švédské oděvy a kroje.
  2. Muzeum lodi Vasa: Turisté, kteří navštíví toto muzeum, na vlastní oči uvidí gigantickou válečnou loď z roku 1628, která se potopila krátce po svém vyplutí ze stockholmského přístavu. Neuvěřitelný příběh plný lidských omylů a pýše je k mání v muzeu lodi Vasa. Trvalo 333 let, než loď vyzvedli ze dna moře, aby v tichosti vyprávěla svůj příběh.
  3. Skansen: Jak se žilo v různých částech Švédska, o tom vypráví muzeum, které je první svého druhu na zemi pod širým nebem. Bylo založeno roku 1891 a návštěvníci mohou navštívit na 150 selských stavení, která pocházejí ze všech koutů severské země. V muzeu pod širým nebem nechybí ani zoo s typickými severskými zvířaty jako los, sob či medvěd. K mání jsou také stylové obchůdky s autentickými výrobky ze Švédska.
  4. ABBA muzeum: Muzeum zasvěcené legendární švédské skupině ABBA bylo otevřeno teprve v roce 2013. V budově se nachází sbírka předmětů skupiny, dozvíte se zde vše o historii švédské hudby a můžete si i na slavné hity skupiny ABBA zatančit či si je dokonce zazpívat.
  5. Muzeum alkoholu: Je všeobecně známo, jak je alkohol ve Švédsku drahý a těžko přístupný. To ale neznamená, že Švédové rádi nepijí, naopak, většinou jen o víkendech, zato vydatně. Vše o historii i současnosti alkoholu se dozvíte právě v tomto muzeu.

Malebný zámek i spousta zábavy

I když se ostrovu říká, že je ostrovem muzeí, skrývá víc než jen to. Už z dálky je možné spatřit nervydrásající horské dráhy a kolotoče. Ty najdete v zábavním parku Gröna Lund Tivoli, který byl založený v 19. století.

20160916_130026

Park slibuje spoustu zábavy díky velkolepým horským dráhám, strašidelnému domu, střelnic, atrakcím různého druhu či koncertům, pořádaných v létě. Oproti tomu zámek Rosendal, vybudovaný v letech 1823–1827 je dokonale klidným místem. Zámek neboli spíše letohrádek nechal vybudovat švédský král Karel XIV. Johan jako letní sídlo pro svoji manželku. Dojdete k němu pohodlně pěšky.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz