20170513_105057

Na zhruba 377 km² se ve Švédsku rozprostírá největší město a zároveň hlavní metropole této okouzlující severské země, Stockholm. Město je možné poznat ze dvou úhlů: po souši a po vodě. Není divu, Stockholm je městem na vodě. Hlavní město tvoří 14 ostrovů a vodní hladiny jezera Mälaren a Baltského moře.

Jezero Mälaren

Jezero Mälaren, které je na pár místech spojeno s Baltským mořem, je třetím největším jezerem Švédska. Větší jsou jen jezera Vänern a Vättern. Jezero bylo kdysi dávno pouhou mořskou zátokou, ale díky změně terénu, který jezero vyzdvihl nahoru, se Mälaren stal sladkovodním vnitrozemským jezerem. Jezero je dlouhé cca 120 km a rozprostírá se na ploše 1140 km². Vodní plocha je rájem všech rybářů, nachází se zde až 31 druhů ryb. Na ostrůvcích se nachází mnoho sídel, která slouží jako letní či víkendová. Turisty nejvíce vyhledávána místa jsou ostrovy Lovön s Drottningholmským palácem či Björkö s první založenou vikingskou osadou.

20150808_120700

Plavba lodí na ostrov Lovön

Jelikož klenot Švédska, město Stockholm, leží na východním břehu jezera Mälaren, vyplouvají z hlavní metropole výletní lodě do nejrůznějších zákoutí, ostrovů a ostrůvků jezera. V sezóně je možné v pravidelných intervalech vyplout lodí na ostrov Lovön, na kterém se nachází „švédské Versailles“ palác Drottningholm.

Loď odplouvá vždy od radnice (Stadshuset) v pravidelných intervalech (v letních měsících vyplouvá loď 12krát denně, mimo sezónu 3krát denně, přičemž první loď vyplouvá koncem března a poslední koncem října). Hodinová plavba po jezeře poskytne neobyčejný zážitek. V letních měsících jsou břehy přeplněné obyvateli Stockholmu, kteří se chtějí zchladit v jeho studených vodách (zatímco si budete na lodi v mikině říkat, jak se může v tak studené vodě někdo koupat). Během plavby se proplouvá kolem ostrůvků s víkendovými sídly a za sebou necháte hlavní metropoli Švédska. Na lodi se nachází bar, ve kterém si můžete zakoupit něco k osvěžení.

20160916_130034

Co s sebou na plavbu

Ačkoliv je plavba lodí příjemným zážitkem, doporučujeme si přibalit alespoň mikinu. Letní měsíce ve Švédsku se mírně liší od našeho léta. Na severu je většinou chladněji, proto jeden kus oblečení navíc se může hodit. Raději nosit, nežli prosit. Návštěva ostrova zabere větší část dne, proto je lepší počítat s celodenním výletem. Fotoaparát s sebou! Pořídíte fotky nejenom hlavního města, ale taktéž fotky ostrůvků a nedotčené severské přírody.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz