20150809_182146

Budova Severského muzea patří mezi nejkrásnější budovy muzeí ve Stockholmu. Na první pohled vypadá jako nějaké honosné sídlo či katedrála. Není se čemu divit, architekt si přál vytvořit majestátní stavbu, a tak urval při své inspiraci z každé významné budovy kousek.

Severské muzeum, ve švédském jazyce Nordiska museet, leží na zeleném ostrově muzeí Djurgården. Jedná se o největší muzeum mapující kulturní historii Švédska v celé zemi. Hned při vstupu uchvátí turisty majestátní socha krále Gustava Vasy, který je známý také jako osvoboditel země.

Kdo vytvořil sbírku muzea?

Artur Hazelius, tento dychtivý pán, lačnící po vědění severského života, nashromáždil obrovský počet předmětů. Nechal postavit v roce 1891 muzeum pod širým nebem Skansen, který se nachází kousek od Severského muzea, ve kterém se nachází na 150 selských stavení. Protože ho odkupování a sbírání předmětů tolik bavilo, rozhodl se založit ještě jedno muzeum. V Severském muzeum se nachází na milión a půl předmětů z celého severu. Artur Hazelius chtěl přiblížit návštěvníkům a turistům co nejstarší historii kultury Švédska.

Neuvěřitelná sbírka muzea

Budova muzea byla postavena v roce 1907 architektem Isakem Gustafem Clasonem a už tehdy bylo jasné, že se musí jednat o co největší muzeum. Tolik cenných nashromážděných sbírek se přece nevejde jen tak do obyčejné budovy! Z miliónů a půl předmětů si vybere zkrátka každý.

20160717_160711

Nachází se zde knihovna s 250 000 knihami, mapami či novinami či fotografie, kterých je neuvěřitelných 7 miliónů. Samozřejmě ne všechno je vystaveno, a tak mohou návštěvníci obdivovat to nejkrásnější ze švédské kulturní historie od roku 1520 až do současnosti.

20160717_170004

Jak se slaví Vánoce, jaké jsou zvyky, jak se lidé oblékali, jak vypadají typické švédské kroje, předměty z každodenního života, to vše přitahuje turisty jako magnet. Není nic lepšího, než se nechat zcela pohltit těžkým životem na severu a představit si, jak předměty, které zdobí muzeum, používali zcela obyčejní lidé.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz