20181012_143906-01

Je to snad nejznámější adresa v USA: 1600 Pennsylvania Avenue, Washington D.C. A co na ní stojí? Nic menšího než prezidentské sídlo a pracovna, známá jako Bílý dům. Všechny hlavy Spojených států amerických s rodinami, vyjma toho prvního, se mohly těšit bydlení v tomto překrásném sídle. Ale i takový dům, který je denně na očích tisícům turistů, skrývá různá tajemství a zajímavosti.

1. Omamná vůně a tajemný duch A. Lincolna

Říká se, že každé velké a významné sídlo má svou tajuplnou historii. V roce 1800 se přestěhoval do Bílého domu v pořadí druhý americký prezident John Adams se svojí manželkou Abigail. I když lokaci místa pro stavbu vybíral bezpochyby George Washington, zemřel dříve, než si mohl splnit sen o bydlení v novém hlavním městě Spojených států amerických. Nicméně John a Abigail to neměli tak jednoduché.

Sídlo bylo pořád nedostavěné, chybělo mnoho základních pomůcek a sama Abigail musela, coby hospodyňka, improvizovat. Když například potřebovala pověsit prádlo, musela vybrat nejvhodnější místnost. Jako nejsušší se jevila East Room a legenda praví, že vůně prádla zde visí ve vzduchu dodnes. Při troše štěstí lze prý spatřit i ducha manželky druhého amerického prezidenta.

Nejvíce očitých svědectví návštěv a obyvatel domu však vypovídá o jiném abnormálním jevu. V Bílém domě straší duch Abrahama Lincolna, šestnáctého prezidenta USA. Údajně ho zahlédl při své návštěvě Bílého domu i britský premiér Winston Churchill.

2. Záhada okolo základního kamene

Dle historických záznamů vybral místo, kde dneska stojí Bílý dům, George Washington. V říjnu roku 1792 položil základní kámen. Položení se údajně obešlo bez jakýchkoliv větších ceremonií. Během historie začala trápit nejen některé prezidenty otázka, kde se originální základní kámen vlastně nachází. Vše navíc komplikuje fakt, že dům v roce 1814 zapálila britská vojska, a musel tak být kompletně přestavěn.

Podle vědců a badatelů kámen vlastně plnil funkci časové kapsle. Podle zvyklostí by se měl nacházet v severovýchodním rohu domu, nicméně tady to neplatí. V Kongresové knihovně se prý nachází pouze dopis, který se týká položení základního kamene, ale v dopisu údajně stojí, že se naopak nalézá v jihozápadním rohu.

Byl snad ukraden? Skrývá nějaká poselství? Skeptici mají pro celou záhadu jednoduché vysvětlení. Základní kámen se na pozemku sice pořád nachází, nicméně všechny půdorysy domu a informace jsou v držení Tajné služby, proto je těžké určit jeho přesnou lokaci.

3. Prezidentský účet za rodinu? Ranec!

Bílý dům je obrovským sídlem, nachází se zde na 132 pokojů, 35 koupelen, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 8 schodišť a 3 výtahy. Do toho se může rodina zabavit hraním tenisu na kurtu, bowlingu na vlastní dráze, zaplavat si v bazénu, odpočinout si ve vířivce, zahrát si golf nebo si zajít do soukromého kina.

Když je potřeba, je k dispozici až 5 šéfkuchařů. Za jídlo, drogerii a další položky je na konci každého měsíce vystaven účet, který neplatí nikdo jiný než prezident Spojených států! Se svým několikamiliónovým ročním platem to pro něj ale jistě není žádný problém.

4. Perličky ze života obyvatel Bílého domu

Když se do Bílého domu stěhuje úřadující prezident se svou rodinou, přivážejí si s sebou většinou i vlastní nábytek. A nejen to! V Bílém domě už bydlelo i několik kuriózních domácích mazlíčků prezidentských. Narazili byste tady na medvědy, aligátora, jezevce, hady i poníky.

Během historie byl Bílý dům několikrát rozšiřován. Například prezident Theodore Roosevelt nechal na západní straně pozemku odstranit skleníky, aby si tam vybudoval křídlo s pracovnou. Klidu na práci se v té původní, uvnitř domu blízko rodiny a dětských pokojů, totiž nedočkal. Ten samý prezident pak udělal pro dům ještě jednu zásadní věc – označil ho jako „Bílý dům“ a dal mu tak jméno, které se vžilo dodnes.

V roce 1933 si nechal prezident Franklin D. Roosevelt v domě postavit vnitřní bazén pro své vodní terapie. Dnes už jej ale v domě nenajdete.

Když byla roku 1891 zavedena v Bílém domě elektřina, nechal prý prezident s rodinou svítit celou noc. Ne proto, že by si snad světla užívali, ale proto, že technice nikdo nedůvěřoval a měli strach dotknout se vypínačů.

Také s vodou to neměli vždy jednoduché. Instalována byla sice už o 58 let dříve než elektřina, ale rodině to tenkrát udělalo upřímnou radost. Odpadla jim tak každodenní starost s donáškou vody.

5. Tajné chodby a úkryty sídla

Jelikož veškeré informace o Bílém domě střeží kvůli bezpečnosti Tajná služba, spekuluje se o tom, že se uvnitř komplexu nachází hned několik tajných chodeb a úkrytů.

S velkou pravděpodobností je prezidentovi k dispozici minimálně úkryt proti jaderným bombám a tajný tunel, který vede z Bílého domu ke Kapitolu.

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz